Blog

Elektronik ölçüm, kontrol cihazları ve otomasyon sitemleri konusunda güncel makalelerimizi takip edebilir, merak ettiğiniz konular hakkında makale talep edebilirsiniz.

Debimetre Kalibrasyonu

debimetre kalibrasyonuGaz ve sıvıların sahip olduğu düşük debileri ölçmek için debimetre tedarikçileri olarak bizim için en önemli nokta; müşterilerimize yüksek kalitede uygun bir ölçüm cihazı sağlamaktır. Bu nedenle cihazların kalite kontrolü önemlidir. Debimetre üretiminde son bir adım olarak doğru debi ölçümleri sağlamak için tüm akış ölçerlerde debimetre kalibrasyonu yapıyoruz.

Termokupllar'ın Kullanım Alanları

termokupl rstTermokupllar geniş sıcaklık yetenekleri, sağlamlık ve düşük maliyet kombinasyonu nedeniyle piyasada en yaygın kullanılan sıcaklık sensörleridir. Termokupllar ev aletlerinden endüstriyel proseslere, elektrik enerjisi üretiminden, fırın izleme ve kontrolüne, yiyecek ve içecek işlemesinden otomotiv sensörlerine, uçak motorlarına, roketlere, uydulara ve uzay aracına kadar değişen uygulamalarda kullanılır. Termokupl avantajları gereği yüksek sıcaklıklar, küçük boyut, hızlı tepki, yüksek titreşim veya şok söz konusu olduğunda çoğu zaman sıcaklık ölçümlerini sağlayan termokuplları bulacaksınız.

Transmitter Nedir

Dolum Hatlarında Dozajlama Sistemleri

Elektromantetik Debimetre Montajı

Bir debimetreyi (akış sensörünü) en güvenilir koşullarda kullanmak için, akış ölçer kurulumunun borularını ve konumunu dikkate almak gerekir. Kesinlikle gerekli olmamakla birlikte, akış ölçümünü en iyi şekilde elde etmek için bu önerilere uyulmalıdır.

Elektromanyetik Debimetre Elektrotları

elektrotElektromanyetik debimetreler kullanılırken önemli bir nokta vardır. Elektromanyetik debimetreler elektromanyetik indüksiyon yasalarına dayandığından, iletken sıvılar akışın tespit edilebildiği tek sıvılardır. İletken bir sıvı olup olmadığı, elektrik iletkenliğinin varlığı ile belirlenir. Peki, elektriksel iletkenlik nedir?

Proses Veri Kaydetme Sistemleri

Proses, belli bir girdiyi müşteriler için çıktıya dönüştürme aşamasına denir. Böylece teknik ve idari personel, tanımlanabilir ve anlaşılabilir çıktılar ile yapılan işlemleri rahatlıkla anlayabilir. Pazarlama aşamasında kullanılan bu sistem makina otomasyonu ile benzerlik gösteriyor olup, işlevsel olarak tamamen farklı türdedir. Burada otomasyonlar veriyi kaydedip saklı tutma görevi görürken, makina otomasyonları tamamen iş gücüne bağlı işlerdir. Böylece arasındaki farkı basit bir şekilde ayırabiliriz. İşletmenizde ürün pazarlama konusunda müşteriler ile sağlıklı iletişim kurabilmeniz için proses veri kaydetme sistemleri kullanmanız şart olacaktır. Aksi takdirde müşteriler ile iletişiminiz zorlaşır. Bunu kendi başınıza yapmak veya çalışanlara manuel olarak yaptırsanız bile otomasyon sistemi kadar sağlıklı olmayacaktır. O yüzden işletmenize proses veri kaydetme sistemi kurulumu sağlayarak gelecek olan müşterilere en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçlayabilirsiniz.

Endüstriyel Debimetre Nedir?

Debimetre, akışkanlar ile ilgili mühendislerin fazlaca kullandığı bir cihazdır. Motor veya pompa türevleri olan sistemler içerisinde bulunan debimetre, sisteme giren akışkanı (gaz, sıvı vb.) ölçme konusunda mühendislerin yardımına koşmaktadır. Aynı zamanda sistemin kalite seviyesi de bu debimetrelere bağlıdır. Debimetre üzerinden sağlanan bilgiler ışığında sistemin verimliliği en doğru şekilde ölçülerek yapılan işin kalitesini en üst seviyede tutar. Bu yüzden işlerinizde debimetre kullanmak, ortaya koyacağınız ürünün verimliliğini ve kalitesini arttırmaktadır. İşine önem veren işletmelerin olmazsa olmaz tercihleri arasında mutlaka debimetre bulunması gerekmektedir.

Silo Seviye Ölçümü Nasıl Yapılır?

Silo seviye ölçümü yapma işlemi ihtiyacı olan şahıs ve kuruluşların kafalarında bir çok soru işareti bırakmaktadır. Silo ölçüm uygulamalarıSilo seviye ölçümü yapmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Dolayısı ile kafanızdaki karışıklıkları gidermek için sizlere faydalı olacak bu yazıyı sizler için derledik. Silo seviye ölçüm aletlerinin her birinin farklı özellik ve ölçüm süreçleri bulunmaktadır. Bu yüzden öncelikle kendiniz için ölçümden beklentilerinizi belirlemek zorundasınız. Eğer beklentiniz ile alacağınız silo seviye ölçüm aleti uyuşmazsa ileride sorun oluşturabilir. Prosesiniz için en uygun silo seviye ölçüm cihazı için mühendislerimize ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

Otomasyon Nedir?

Gelişen endüstri ile beraber artık insan gücüne ihtiyaç azalmaktadır. Otomasyon özet olarak, endüstrilerde bilimsel veya yönetimsel işlerde insan gücü yerine, işlerin robot veya yapay zekalar tarafından otomatik yapılma sürecine verilen isimdir. Otomasyonlarda insanlar ile iş paylaşımı yapılmaktadır. Bu yüzden yarı ve tam otomasyon olmak üzere iki adet kavramımız bulunuyor. Yarı otomasyonda insanların daha fazla görev aldığı sistemler olmaktadır. Tam otomasyonda ise makinaların daha çok yer aldığı sistemler karşımıza çıkıyor.

Endüstri 4.0 Veri Toplama

Üretim aşamasında veri toplamak endüstri sektörü için büyük kayıpların önlenmesinde önemli rol almaktadır. Baştan sona başarılı bir endüstriyel veri toplama sistemi kurduğunuz zaman yaşanabilecek tehlikeli durumlarda acil çözümler üreterek olaylara müdahale edebilirsiniz. Veri toplama sistemi, sahada olan basınç, hava akımı, kapı açıklık süresi, debi seviyesi, su seviyesi ve ihtiyaç olabilecek her türlü ölçü verilerini veri tabanında tutar. Bu veriler ise sistem yöneticisinin ekranına çıktı olarak gelir. Diğer bir deyişle anlaşılamayan verileri anlamlı birer çıktılar olarak karşınızda görürsünüz. Bu da hem işletme yöneticileri hem de potansiyel müşteriler için oldukça yararlı bir sistemdir. Saha içerisinde işleyen prosesin kayıtlarının tutulması hem saha hakkında detaylı bilgi almanızı sağlar hem de kaliteyi artırır.

Sıcaklık Ölçüm Cihazları

Endüstriyel uygulamalar için sıcaklık değeri okumak gerektiğinde mevcut bir dizi sıcaklık ölçü aleti seçeneği vardır. En yaygın kullanılan modellerden bazıları termokupllar, dirençli termometreler (RTD’ler), pirometrelerdir. Endüstride en yaygın kullanılan direnç termometler veya başka bir deyişle PT100 nasıl çalışır? Sıcaklık nasıl ölçülür?

Datalogger Nedir?

Datalogger (veri kaydedici) zaman içinde veri kaydedip depolamak için kullanılan elektronik bir cihazdır.

Data Logger Nasıl Çalışır?

Dataloggerlar elektrik beslemesinin olmadığı yerlerde batarya ile çalışırlar. Bir veya birden fazla sensör girişi için uygundurlar. Önceden belirlenmiş aralıklarda gelen verileri kaydederler. Bu ölçüm aralığı milisaniye, dakika, hatta saatlere kadar çıkabilir. Datalogger cihazları bir bilgisayara sensör bağlayıp bir ara yüz aracılığı ile sensörün ölçtüğü verileri bilgisayara kaydedebilir. Bunu yanında taşınabilir olanları daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sensörler genellikle sıcaklık, nem, darbe, ışık, konum, ph gibi değerler ölçerler. Taşınabilir dataloggerlar portatif ve her türlü prosese uygulanabildiği için daha çok tercih edilmektedir.

Şamandıralı (Değişken Alan) Debimetreler ile Ekonomik Çözümler

Akış ölçümü için kullanılabilen çok sayıda 'ileri teknoloji' enstrümanı vardır, ancak tüm uygulamalar çoğu zaman maliyetli araçların teknolojisini gerektirmez. Aslında, bazı uygulamalarda basit debimetreler daha az maliyetli ve teknik araçlara göre birçok avantaj sunabilir. Akış hızı, akışkan hacminin yer değiştirmesi hızının bir sonucudur. Debimetreler modern bir buluş gibi görünse de, erken Roma dönemine kadar temel tipler belirgindi. Genellikle evlere su akışını ölçmek için kullanılıyorlardı. Akış teorisinin matematiksel temelleri 17. yüzyılda gelişmiştir. Günümüzdeki modellerinden sadece birkaçını belirtmek gerekirse; değişken alan, pozitif yer değiştirme, ultrasonik ve kütle akış ölçerler gibi birçok tipte debimetreler bulunmaktadır. Her türün kendine özgü özellikleri vardır ve tüm endüstriler ve uygulamalar için uygun olan evrensel veya mükemmel bir akış ölçer yoktur. İş için doğru akış ölçer, uygulamada etkili bir şekilde kullanılabilecek ve makul bir masrafla gerçekleştirilecek olandır. Değişken alan debimetreler, bazı daha pahalı ve teknolojik olarak gelişmiş tiplere göre birçok avantaj sunar, bu da onu birçok akış ölçüm uygulaması için tercih edilen bir debimetre olmasını sağlar.

Atık Su Seviyesi Ölçümü

gebze-atık-su

Atık su arıtma tesisleri için çevre standartları giderek daha sıkı hale geliyor. Uygulamanın bölgeden bölgeye değişmesine rağmen, hem kamu hem de özel arıtma tesisi işletmecileri, atık su arıtma tesislerinin doğru şekilde işletilmesi için yasal olarak sorumlu tutulabiliyorlar. Daha yüksek, daha ayrıntılı güvenlik standartları ve uygulama sürecinin gerçekleşme oranlarına göre yeni düzenlemeler sürekli olarak uygulama konuyor.

Ölçme Kontrol Elemanı Seçiminde Kritik Karar

rst 3İlk karar en kritik karardır. Hangi prosese hangi çözüm üretilecek ve sisteme hangi enstürman entegre edilecek, bunu biliyor olmanın yolu, uzmanına danışmaktır.

Ölme kontrol ve otomasyon sistemleri konusunda adım atarken birçok bilgiyi değerlendirmek ve dikkate almak gerekiyor. Bugüne kadar manuel üretime ve insan bazlı kontrol mekanizmasına alışmış işletmelerin otomatik makinalara ve otomasyon sistemlerine geçiş aşamasının sancısız ve kolay olabilmesi için doğru seçim yapıyor olmak önemlidir.

Tedarik Zincirini İzlemek Lüks Değil, İhtiyaçtır

2Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, iş hayatının tüm süreçleri daha kontrollü ve sağlıklı işler hale geliyor. Soğuk zincirin bozulmadan teslimatın sağlıklı bir şekilde gerçekleştiği firmalar, güvenilirliği ile daha çok kazanç elde edebildiği gibi, görünmeyen zararlara elveda diyor. Her bir ürünün uygun koşullarda teslimini sağlayabiliyor olmak, tüm süreçlerin güvenilir bir şekilde tamamlanmasını sağlamak ancak sistemler ile mümkün. İnsanlara ve kişilere bağlı çalışma düzeninin çoktan geride kaldığını ve ölçme kontrol sistemlerinin en akıllı çözümler olduğunu bilmeyen firmaların sayısı da az değil…

Basınç Ölçümünde Alternatifler

basınç ölçümüMaddelerin katı, sıvı ve gaz halinde bir ağırlıkları ve bu ağırlık nedeniyle yüzeye uyguladıkları kuvvet değişkenlik gösterir. Birim ve bütün yüzeyde bir kuvvet oluştururlar. Gerçek basınç, mutlak basınç, vakum basıncı gibi denklemler ile ölçülebilen birimler, anlamlı sonuçlar elde etmek için yeterli gibi gözükse de, bu denklemleri endüstriyel işletmelerde, üretim süreçlerinde anında, hızlı, gerçek ve geçerli ölçüm cihazları ile yapan elektronik yardımcı aletlere ihtiyaç gün geçtikçe artıyor.

İşine Hakim Olmanın Yolu: Ölçme Yeteneği

33Endüstriyel işletmeler, mevcut işlerini en sağlıklı şekilde sürdürebilmek için tüm süreçlerini ölçebilmeli. Tüm kaynakları olabilecek en yüksek verimde yönetebilmek için sayısal ve süresel verileri yakından inceleyebilmeli.

Dördüncü Sanayi Devrimine Öncülük Edenler

3Endüstri 4.0 Almanya’da gerçekleşen bir fuar ile literatüre geçerek, değişim rüzgarlarını estirmeye başlamıştı. Bu devrimi takip eden ve değişime ayak uydurmak isteyen işletmeler her yeniliği Ar-Ge departmanları ile istişare ederek, planlamalarını gelişen koşullara göre yeniden düzenleme kararını almıştı.

Önde gelen yenilikçi işletmeler kendi fiziki koşullarını ve çalışma şekillerini değiştirdikten sonra, bu değişimin izini sürmek isteyen diğer işletmelere de örnek oldu. Yolunda giden iyi bir çalışma modelini kendisine uyarlamak isteyen işletmeler, birbiri ile aynı sektörde olsun olmasın, rekabet içerisinde bile olsalar, bizzat yerinde incelemek ve sistem ihtiyaçlarını doğru algılamak için öncü firmalar ile irtibatını korudu. Bir başarı her ne kadar bir işletmenin başarısı olarak algılansa da, günümüz sanayi ve endüstri koşullarını değiştirip ileri taşımaları nedeni ile tüm yeniliğe adapte olmuş işletmeler sanayi tarihinde de önemli bir yer tutuyor.

Pozitif Deplasmanlı Debimetre Seçimine Dikkat

RST Elektronik Hidrolik YağAkış ölçerlerden beklenen göre; geçen akışkanın akış hacminin ölçülmesidir. Pozitif deplasmanlı debimetreler, akış ölçüm teknolojisinin vazgeçilmez bir elemanıdır. En doğru ölçümü almayı sağlayan pozitif deplasmanlı debimetreler, mekanizmanın bileşenlerinin konumlandırılış şekli doğruluk oranın yükselten faktörlerden biridir. Doğrusallığın tekrarlanabilirliği, akış ölçer seçiminde önemli bir kıstastır ve pozitif deplasmanlı debimetreler bu yönde mükemmel sonuç vermektedir.

Dijital Çağa Yolculuk

2Ölçme kontrol ve otomasyon sistemleri konusunda faaliyet gösteren bir firma olarak Endüstri 4.0’ı çok önemsiyoruz ve bu konuda adımlar atılması için iletişim içinde olduğumuz tüm firmalarımızı bu gelişmelere ortak etme misyonumuzun olduğunu düşünüyoruz.

2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda 4. Sanayi Devrimi’nden bahsedilmeseydi eğer, Endüstri 4.0’ı şuan konuşmuyor olurduk. Dünyanın her yerinde bir takım gelişmeler olurken, sadece bu gelişmelerden haberdar olmanın yetmediği bir gerçek… Bugün Türkiye’nin çok yakından bildiği Siemens, Vestel gibi büyük işletmeler 4.0’e geçebilmiş, örnek gösterilen firmalar arasında.

Endüstri 4.0 Bir Hayal midir?

3Akıllı fabrikalar, günümüz teknolojisinin bizi getirdiği son durumdur. Endüstri devrimlerine baktığımızda, 100’er yıllık seyir süresinde gerçekleşen devrimler günümüzde çok daha hızlı bir seyirde koşarak bir diğerini yakalamaktadır. Biz, ülkemizde Endüstri 4.0’a uyumlanmak için hazırlanırken, kimi ülkeler Endüstri 5.0’a geçiş hazırlığında…

Doğru Ürün Kaliteyi, Doğru Ölçüm Başarıyı Getirir

Endüstri 4.0İşletmenizin her açıdan değerlendirilmesi ve kaynaklarının doğru bir yönlendirme ile yönetilmesi hayati değer taşır. Dün, bugün ve yarın ilişkisinde, bugüne kadar kat edilmiş her yol büyük bir anlam taşıyor elbet. Bugünü meydana getiren dünler işletmenizin arşivinde bir gurur tablosu olarak yer almalı. Bugün endüstriyel işletmelerde ve sanayi kuruluşlarında günümüzün teknolojisi ile yönetiliyorsa, tüm metrikler sağlıklı bir şekilde ölçülebiliyorsa bu büyük bir başarıdır. Kontrolün getirdiği güç, yarınlara artarak çoğalan bir başarı olarak taşınabilir.

Otomasyonda Çözüme Giden Yol

3Üretimde çıta atlamak isteyen, teknoloji ile ve günümüzün artan değerleri ile buluşmayı hedefleyen firmaların atacağı ilk adım, durum kontrolü yapmaktadır. İyi bir tespit, doğru yol almak için son derece önemlidir. Bizler dilerseniz istediğiniz ürünü size temin edebilmekteyiz. Yurtiçi ve yurt dışında en iyi üreticilerin en kaliteli ürünlerini en uygun fiyatlarla sunabiliriz. Hangi ürünü seçeceğinize karar vermek için danışmanlık hizmeti almak istediğinizde de sorularla işe başlarız.

Yapışkan Sıvılarda Seviye Ölçümü Mümkün mü?

Condurix-RST ElektronikHer sektörün kendine özgü açmazları ve ilerlemesine engel olan koşulları bulunmaktadır. Mühendislik alanında hizmet verirken henüz çözümlenmemiş sorunlar ile karşılaştığımız gibi daha iyiye ulaşmayı sağlayan bazı teknolojik aygıtlardan henüz haberdar olmayan işletmeler ile de karşılaşıyoruz. Gelişen teknolojiyi ve yeni bilgileri paylaşmak bu nedenle büyük bir önem taşıyor.

Akışkan sıvıların ölçümü için uygun yöntemler daha çok ve çeşitliyken, yapışkan özellik taşıyan ve kirli sıvılar içeren tankların ölçümü nispeten daha zor bir seviyededir. Doğan ihtiyaçlar nedeniyle gelişen teknoloji ve bulunan mühendislik çözümleri kirli sıvıların ölçümünde alternatiflerden söz etmemize olanak veriyor.

Soğuk Zinciri Tam ve Yüksek Kalitede İzlemek

tempmate ürün 1Soğuk zincirin tam ve yüksek kalitede izlenmesi için artan gereksinim nedeniyle, tüm farklı standartlara uyan bir marka olan Temp Mate®’in Türkiye distribütörü olarak, Temp Mate® ürünleri hakkında bizlere sıkça sorulan bilgileri yanıtlamak ve faydalarını paylaşmak isteriz. Temp Mate®’in sunduğu sistem ve sıcaklığın izlenmesine yönelik çözümleri çok yönlüdür ve özellikle gıda, ilaç, üretim ve lojistik alanlarında çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir.

Akış Ölçümüne Genel Bakış

Rst Elektronik Akış Ölçer SensörDebimetreler, içlerinden geçen sıvı, gaz veya buhar miktarını ölçen cihazlardır. Bazı debimetreler, bir zaman periyodunda (dakikada 100 litre gibi) akış ölçerden geçen sıvı miktarı olarak akışı ölçer. Diğer debimetreler, akış ölçerden geçen toplam sıvı miktarını ölçer (100 litre gibi).

Debimetreler birincil bir cihaz, dönüştürücü ve vericiden oluşur. Dönüştürücü, birincil cihazdan geçen sıvıyı algılar. Verici ham trans düşer sinyalinden kullanılabilir bir akış sinyali üretir. Bu bileşenler sıklıkla birleştirilir, bu nedenle gerçek akış ölçer bir veya daha fazla fiziksel aygıt olabilir.

Otomasyonda Her Şey Bir Soru İle Başlar

rst elektronik 2Sistem kurarken ya da sistem kurduktan sonra işletmelerin ulaşmak istediği sonuç ve bu sonuca nasıl ulaşılacağı önem taşır. Büyük resme bakarak oluşan soruların cevabını aramak, istenilen sonuca ulaşmanın yoludur. Büyük yatırımlar yaparak ve emekler sarf ederek oluşturduğunuz sistemin nasıl yönetileceği, her türlü kaynaktan maksimum verimin nasıl alınacağı, karşılaşılan sorunlara nasıl çözüm bulunacağı, sorunun nereden kaynaklandığının bulunması, en uygun malzeme/kişi ve kaynakların ne olduğu başta olmak üzere birçok soru cevaplanmayı bekler. Çözümün bir parçası olmaktan mutluluk duyan RST Elektronik size sisteminiz ile ilgili, malzemeleriniz ile ilgili cevapları veren bir tedarikçidir.

Veri Toplamak İşletmeye Ne Kazandırır?

Rst Veri Toplama Cihazları 3Sanayi işletmelerinde elde edilen güvenilir veriler risk ve sorumluluğu azaltacak hızlı kararlar vermek için kullanılabilir. Toplanan tüm veriler; sağlıklı ve güvenlikli bir sürece teşvik etmek, ekipmanları ve tüm süreçleri verimli bir şekilde yönetmek, çevresel uygunluğu sağlamak için önemli cevaplar içerir.

Blog