Akış Şalteri

RST-FS05 Akış Şalteri

Akış şalteri (Akış Switchi) borularda akış var veya yok bilgisine göre sinyal veren ürünlerdir. Akış şalteri Boru içinde akışın hareketini algılayarak sinyal veren güvenilir ürünlerdir. Akış Switchi Daha çok sıvı olmadan çalışması istenmeyen ve sıvı akışı olmadığında zarar görebilecek sistem hatlarında veya sıvı akışı olmadığında sistemin çalışmaması gereken proseslerde tercih edilir.

Teknik Dökümanlar
  • PDF l Teknik Özellikler
  • PDF l Kullanma Klavuzu
  • PDF l Bağlantı Şeması
Teknik Özellikleri

Model : RST-FS05s
Gövde Materyali : 316 Paslanmaz Çelik
Akışı algılama malzemesi : 316 Paslanmaz Çelik
Maksimum Sıcaklık : 110 C
Maksimum Basınç : 25 bar
Elektriksel Bağlantı : Soket DIN 43650 C
Koruma Sınıfı : IP 65
Proses Bağlantı : R1/2" Erkek
Set Noktası : Artan Akışta DN50... DN 150 için
Elektriksel Çıkış : Reed Kontak, 26 VA / 20 W
Maksimum : Akım : 0.5 A (Daha yüksek akımlarda Röle ile kullanılmalıdır)
Maksimum Besleme : 230 VAC, 48 VDC

Ayrıntılı Bilgi;

Akış anahtarları (akış şalteri, flow switch), hava, buhar veya sıvı akışını kontrol etmede kullanılan mekanik cihazlardır. Bir akış anahtarı, bir pompa hareketi (röle, anahtarı, raket) sistemdeki başka bir makineye, genellikle bir pompaya ileterek çalışır. Genellikle hasar koruması ve devre soğutmasını sağlamak veya çok yüksek / çok düşük debileri ayarlamak için kullanılır.

Akışın Tanımı

Akış, akış şalterinin harekete geçmesini tetikleyen bir boru içindeki gaz, buhar, veya sıvının hızı & fiziksel hareketi anlamına gelir. Akış olmadığında, hız düşer ya da tamamen durur; Her iki durumda da, anahtar orijinal konumuna geri döner. Bu şekilde akış kontrol edilmiş olur.

Akış Şalteri Kullanım Alanları

Yüzme havuzu, sıvı ısıtma sistemleri, klima, sıvı transfer sistemleri, yangın yağmurlama sistemleri ve endüstriyel lazer soğutma sistemlerinin klorlanmasında sıvı akış kontrol şalteri uygulanabilir .

Su akış anahtarları, su fıskiye sistemlerinde uygulanır. Bir yangın durumunda, örneğin bir akış anahtarı bir elektrikli yangın alarmı cihazını açmak üzere tetikleyebilir.

Hava akış anahtarları oda filtre sistemlerini, egzoz havalandırmasını ve hava işleme sistemlerini temizlemek için kullanılır.

Akış anahtarları, diğer birçok uygulamada kullanılır, örneğin:

  • Su arıtma sistemleri
  • Katkı veya karıştırma sistemleri
  • Hava besleme sistemleri
  • Kanal tipi ısıtma

Akış anahtarının bazı işlevleri nelerdir?

Akış anahtarları, ayarlanan gereksinimlere göre hassas işlevleri yerine getirir. Akış olmadığında bir motoru durdurabilirler, akış başladığında aynı motoru çalıştırmak için tetikleyebilirler. Akış durduğunda bir alarm çalabilir ve akış metre ile ölçülen akış hızı uygun bir seviyeye ulaştığında alarmı durdurabilir.

Akış anahtarları birçok sektörde böylesine ayrılmaz bir rol oynadığından, birkaç önemli husus vardır. Akış hızını doğru bir şekilde ölçmek çok önemlidir. Bunun için çeşitli proseslere göre uygun endüstriyel debimetre çözümleri vardır.

rst-elektronik