RSTLD Elektromanyetik Debimetre

Elektromanyetik Debimetre, Debimetre Çeşitleri

Elektromanyetik Debimetrenin çalışma prensibi Faraday Kanunu ile açıklanabilir. Faraday kanununa göre manyetik bir alan içinde bulunan ve içinde akım geçmesi nedeniyle üzerinde oluşan gerilim bu iletkenin hızı ile doğru orantılıdır. Alan bobinlerinin üretmiş olduğu manyetik alan içerisine düz bir boru yerleştirilmiştir. Sıvılarla temas eden elektrodlar manyetik alana 90° dik açıyla yerleştirilmiştir. Bu sayede hızın parametreleri olan gerilimin ölçülmesi sağlanmıştır. Ölçülen gerilim geçen debinin göstergesidir çünkü boru içindeki alan sabittir.

Elektromanyetik debimetreler akışkanın iletken olması şartı ile debi ölçümünde en çok tercih edilen ürünlerdendir. İç yapısında oynar parçanın bulunmaması iç kaplamanın akışkanın aşındıramayacağı malzemeden seçilebilmesi, basınç kaybına sebebiyet vermemsi ve mükemmel bir performans göstermesi nedeniyle bir çok alanda tercih edilmektedir. Elektromanyetik debimetreler anlık ve toplam geçen akış miktarının gösterirler ve buna bağlı olarak da elektriksel sinyal üreterek otomasyon sistemine veya mevcut prosese debi bilgisini aktarırlar.

Elektromanyetik Debimetrenin Uygulama Alanları

 • Arıtma Tesisleri
 • Kimya , Petrokimya sektörü
 • Gıda Sektörü
 • Tekstil sektörü
 • Kağıt üretim sektörü
 • Santraller
 • Su dağıtım şebekeleri
 • Tarım sulama sektörü

Teknik Dökümanlar

Elektromanyetik Debimetrenin Teknik Özellikleri

Bağlantı Çapı : DN10......DN3000
Ölçüm Aralığı : 0,0282........136847 m³/h
Gösterge : LCD Gösterge
Çıkış : 4-20mA, Puls, Frekans
Hassasiyet : 0,5 % O.D
Basınç : 40 Bar en çok
Sıcaklık : -20.....+150C
Akışkan : İletken Sıvılar ≥5 μS/cm
Koruma sınıfı : IP 67
Elektrode : 316 L pas çelik, (Titanyum, Hastelloy C, Hastelloy B, Tantalium opsiyonel)

İletişim : RS485, Hart, Profibus ( opsiyonel)
İç Kaplama : Sert Kauçuk, PTFE

Elektromanyetik Debimetre Nasıl Çalışır?

Elektromanyetik debimetre Faraday'ın indüksiyon kanununu kullanarak akışı miktarını tespit eder. Bir elektromanyetik debimetrenin iç kısmında manyetik alan üreten bir elektromanyetik bobin ve elektromotor kuvveti yani akımı tespit eden elektrotlar vardır. Bundan dolayı, bir elektromanyetik debimetrenin içine bakıldığında akış borusunda hiçbir şey yokmuş gibi görünse de bu elektrotlar sayesinde akışı ölçebilir.

Faraday İndüksiyon Kanunu Nedir?

elektromanyetik debimetreFaraday'ın indüksiyon yasasına göre, iletken sıvıların bir manyetik alanın içinde hareket ettirilmesi, boru iç çapının, manyetik alan kuvvetinin ve ortalama akış hızının tümüyle orantılı olduğu bir elektromotor kuvveti (voltaj) oluşturur. Başka bir deyişle, manyetik bir alanda hareket eden sıvının akış hızı elektriğe dönüştürülür. (E, V × B × D ile orantılıdır)

Akış değiştikçe, elektrotların tespit ettiği elektromotor kuvveti (voltaj) de doğru orantılı olarak değişir.

Elektromanyetik Debimetre Avantajları

 • Elektromanyetik debimetre ile ölçülen akış miktarı sıvının sıcaklığı, basıncı, yoğunluğu veya viskozitesinden etkilenmez.
 • Akışı ölçülecek (debisi ölçülecek) sıvının içinde kirli maddeler (katı maddeler, hava kabarcıkları) olsa dahi etkilenmez ve ölçüm yapabilir.
 • Boru kapalı sistem olduğu için basınç kaybı olmaz.
 • Sistemde hareket bir parça olmadığı için ölçüm güvenliğini artırır.

Elektromanyetik debimetreler kullanılırken bilinmesi gereken önemli bir nokta bulunur. Elektromanyetik debimetreler elektromanyetik indüksiyon yasalarına dayandığından dolayı boru içinden geçen sıvının iletken olması gerekir. Bir sıvının iletken olup olmadığı iletkenlik ölçüm cihazları ile ölçülebildiği gibi basit yöntemleri de vardır.

Akış Ölçmek İçin Sıvı İletkenliği Nasıl Tespit Edilir?

Elektrik iletkenliğinin varlığını veya yokluğunu öğrenmek istediğinizde standart bir test ölçü aleti kullanılabilir. Test cihazını direnç değerini ölçen bir moda yerleştirip sonrasında her iki prob da sıvıya yerleştirilir. Test cihazının iğnesi hafifçe hareket ederse, elektriğin aktığını gösterir. Eğer iğne ilk baştaki konumundan hiç hareket etmiyorsa, elektrik iletkenliği yoktur. Bu tip yalıtkan sıvıların debisi elektromanyetik debimetre ile tespitinin mümkün olmadığı düşünülebilir.

Elektriksel İletkenlik Nedir?

Saf su kendisi stabil bir moleküldür ve elektrik iletmez. Peki günlük hayatta rastladığımız şekilde su içinde elektrik nasıl akıyor? İşin sırrı, sudaki yabancı maddelerin bulunması veya bulunmaması elektrik iletme yeteneğini belirlemesidir.

H yanında O (su molekülleri), Ca 2 + (Kalsiyum iyonları) ve Mg 2 + (magnezyum iyonları), su içinde bulunur. Sert su ve yumuşak su terimleri, su içerisinde bulunan iyon miktarına göre belirlenir. Bu iyonlar su içinde elektrik ilettiği için, musluk suyu, yeraltı suyu ve diğer iyon bakımından zengin sular elektrik ileten bir özelliğe sahiptir. Saf su sadece H 2 O olduğundan ve herhangi bir yabancı madde içermediğinden, elektrik iletemez.

rst-elektronik

Images