Aalborg GFM Thermal Kütle Debimetre

aalborg-gfm-termal-akis-olcer

GFM kütle akış ölçer

Gazlar için termal kütle akış ölçer düşük maliyetli bir çözüm, Aalborg tarafından üretilen GFM model kütle akış ölçer hattan geçen gazların debi ölçümü için sunulmuştur.
GFM tasarımı, geleneksel kütle akış cihazlarının rahatlığını ve doğruluğunu daha önce ulaşılamayan düşük maliyetlerle birleştirmiştir. Bu thermal kütle akış ölçer her biri, aşındırıcı olmayan gazlar için alüminyum ve pirinçten veya aşındırıcı uygulamalar için 316 paslanmaz çelikten yapılmış, akış geçiş elemanları ile birlikte gelişmiş bir "U" şeklinde tüp sensörü içerir.
Çalışma Prensipleri
Ölçülen gazlar, biri birincil akış kanalından ve diğeri bir kılcal sensör tüpünden olmak üzere iki laminer akış yoluna ayrılır. Her iki akış kanalı da laminer akış sağlayacak şekilde tasarlanmıştır ve bu nedenle akış oranlarının oranı sabittir.
Sensör tüpü üzerindeki iki hassas sıcaklık algılama sargısı ısıtılır ve akış gerçekleştiğinde, gaz yukarı akımdan aşağı akım sargılarına ısı taşır. Ortaya çıkan sıcaklık farkı, sensör sargılarının direncindeki değişiklikle orantılıdır.
Anlık akış hızıyla doğrusal orantılı olan sensör sargılarındaki sıcaklığa bağlı direnç gradyanını izlemek için bir Wheatstone köprü tasarımı kullanılır.
0 ila 5Vdc ve 4 ila 20mA çıkış sinyalleri üretilir ve ölçülen gazın kütle moleküler bazlı akış hızlarını gösterir.
Akış hızları, belirtilen sınırlamalar dahilinde sıcaklık ve basınç değişimlerinden etkilenmez.
Genel açıklama
Kompakt, kendi kendine yeten GFM kütle akış ölçerler, gazların akış hızlarını okumak için tasarlanmıştır. Enstrümantasyon derecesi doğruluğu ile birleştirilmiş sağlam tasarım, çok yönlü ve ekonomik akış kontrolü araçları sağlar.
Mühendislik birimleri (standart) veya yüzde 0 ila 100 ekran okuma seçeneklerine sahip alüminyum veya paslanmaz çelik modeller mevcuttur.
Tasarımın mekanik düzeni, dönüştürücünün üstüne yerleşik bir LCD okuma ekranı içerir. Bu okuma modülü, optimum okuma konforu sağlamak için 90 derecenin üzerinde eğilebilir. Dönüştürücüye standart bir modüler fiş ile bağlanır ve ayrıca uzaktan okuma kurulumları için kolayca çıkarılabilir. OEM uygulamaları için LCD okuması olmayan dönüştürücüler sunulmaktadır.
GFM kütle akış ölçerler, 10 sccm ila 1000 sL/dak Gaz akış aralıklarında mevcuttur. Gazlar, 1/4” 3/8” 1/2” sıkıştırma bağlantı parçaları ve 3/4” FNPT bağlantı parçaları aracılığıyla bağlanır. İsteğe bağlı bağlantı parçaları mevcuttur. Bu kontrolörler tezgah üstü üniteler olarak kullanılabilir veya tabana vidalar vasıtasıyla monte edilebilir.
Dönüştürücü güç kaynağı portları sigortalıdır ve polarite korumalıdır.
Sızıntı Bütünlüğü
Dış ortama 1 x 10 -9 smL/sn maksimum helyum

Teknik Dökümanlar
Debimetre Teknik Özellikler
Marka / Model Aalborg / GFM17, GFM37, GFM47, GFM57, GFM17,
Analog Çıkış 4-2mA, 0 - 5 VDC
Dijital Çıkış RS485, RS232 Opsiyoneldir
Hassasiyet ± (1.0 % ) F.S GFM 17, 37, 47 ± (1.5 % ) F.S GFM 57, 67, 77
Örnekleme Zamanı 2 sn. F.S %25 ila %100'ünün üzerinde gerçek akış hızının ±%2'si dahilinde
Ortam sıcaklığı 0….50°C
Ölçüm Gazları Hemen Hemen Bütün gazlar
Besleme Gerilimi 12- 26V DC
Koruma Sınıfı IP 65
Çalışma sıcaklığı -20…60°C
Gösterge LCD(ops.) 90 ° Aşağı-Yukarı Oynatılabilir
Basınç GFM 17, 37, 47: 70 bar maksimum GFM 57, 67, 77: 34,5 bar
Ölçüm Aralığı 0 -10ml/dk ila 0-1000 L/dk
Hat Çapı 1/4" - 3/4" F NPT

rst-elektronik

Images