Datalogger Nedir?

Datalogger Nedir? Ne İşe Yarar?

Datalogger (veri kaydedici) zaman içinde veri kaydedip depolamak için kullanılan elektronik bir cihazdır.

Data Logger Nasıl Çalışır?

Dataloggerlar elektrik beslemesinin olmadığı yerlerde batarya ile çalışırlar. Bir veya birden fazla sensör girişi için uygundurlar. Önceden belirlenmiş aralıklarda gelen verileri kaydederler. Bu ölçüm aralığı milisaniye, dakika, hatta saatlere kadar çıkabilir. Datalogger cihazları bir bilgisayara sensör bağlayıp bir ara yüz aracılığı ile sensörün ölçtüğü verileri bilgisayara kaydedebilir. Bunu yanında taşınabilir olanları daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sensörler genellikle sıcaklık, nem, darbe, ışık, konum, ph gibi değerler ölçerler. Taşınabilir dataloggerlar portatif ve her türlü prosese uygulanabildiği için daha çok tercih edilmektedir.

Datalogger Ne İşe Yarar?

Data Logger cihazları kayıt koşullarına göre istenilen süre boyunca (Veri analizi için süre aralıkları önemlidir) ihtiyaç olan yerde kullanılabilirler. Soğuk zincir uygulamalarında, eczane depolarında, eczane dolaplarında, organ nakli araçlarında, kan merkezlerinde, pompa istasyonlarında ve bunun gibi hassas veri ölçüm sınırları olan her yerde kullanılabilir. Datalogger bir anahtar aracılığı ile başlatılarak veri alınacak ortama konur, veri alma işlemi bittiğinde cihaz bir kablo veya kablosuz bağlantı aracılığı ile veyahut da direkt olarak bilgisayara bağlanır ve veriler indirilir. Alınan veriler cihaza ait ara yüz programı ile veya farklı bir program aracılığı ile analiz edilir, rapor çıkartılır.

Veri kaydediciler, kullanıcılara iki şekilde fayda sağlar. Uzak bir yerde ölçüm yapmak için birisini göndermek ile yapılacak harcanan zaman ve masraftan tasarruf sağlanır. Ayrıca nakliye sırasında bile herhangi bir yerde ölçüm yapabilmeyi sağlar. Ek fayda olarak da bir datalogger yerleştirerek daha yüksek veri yoğunluğu sağlanır. Bir veri kaydedici, insan müdahalesi olmaksızın daha güvenli ölçümler toplar.

Birçok farklı türde veri kaydedici mevcuttur. Bunlar, sensörlü tek kanallı cihazlardan, uzun süre boyunca farklı sensörlerden veri elde edebilen çok kanallı veri kaydedicilere kadar uzanır. Veri kaydı yazılımı, elde etme parametrelerini yapılandırma ve veri çıktılarını biçimlendirme olanağı sağlar.

Datalogger çeşitlerini görmek için ürünler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sisteminizde kullanacağınız farklı bir proje var ise tecrübeli mühendislerimize ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp