• Debimetre ve Akış Ölçerler
 • Trigas Debimetreler
 • Seviye Ölçerler
 • Basınç Ölçerler
 • Nem ve Sıcaklık Ölçerler
 • Datalogger - Veri Kayıt Cihazları
 • Sinyal İzolatör ve Çeviriciler
 • Teracom Kontrol Çözümleri
 • Analitik ve Kontrol Ölçüm Cihazları
 • Ortam Gaz Analiz Cihazları
 • Gelişmiş Kontrol Cihazları
 • Termokupl ve PT100 Ölçüm Cihazları

Nem Ölçer

Nem ölçer nedir?

Nem ölçerler pek çok alanda kullanılan ürünlerdir. Havadaki su buharı miktarına nem denir.

Nem ölçümlerinde mutlak nem, nisbi nem ve spesifik nem oranları olmak üzere genelde üç değişik ifade kullanılır. Mutlak nem bir diğer adıyla su buharı yoğunluğu, bir metre küp havanın içindeki su buharının ağırlığına bağlıdır. Bir metre küp havanın içindeki su buharının ağırlığına ise mutlak nem adı verilir. Mutlak nemi belirtmek için kullanılan birim gram/m3’tür. Nisbi nem ise her hangi bir sıcaklıkta havanın taşıdığı su buharının, aynı sıcaklıkta taşıyabileceği en az miktardaki su buharına oranına nisbi, diğer bir adıyla bağıl nem adı verilir. Spesifik nem ise, bir gaz kütlesi içerisinde bulunan nem ağırlığının gaz kütlesinin ağırlığına olan oranına denir. Mutlak nem için kullanılan birim de yine gram/m3’tür.

Yapay havalandırmalı psikrometrelerin normal psikrometrelerden farkı, aspiratör gibi yapay havalandırma kaynağına sahip olmalarıdır. Nitekim higrometre, havanın nisbi nemini başlı başına gösteren cihazlara verilen isimdir. Dijital ve analog yapılı olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

EE36 Yağ içindeki su oranını ölçmek için tasarlanmış ürünlerdir. LOYD belgesine sahip olması sebebi ile denizcilik alanında kullanılabilir. EE36, yağ içindeki su oranı transmitteri özellikle önemli makinelerde yüksek performans göstermesi için yağlama yağı veya izolasyon yağı içindeki su oranını online olarak takip etmek için oldukça önemlidir. Örneğin nem transformatör izolasyon yağların yalıtım özelliklerini çok büyük oranda etkiler ve bu nedenle de sürekli izlemek için büyük önem taşır. Yağ içindeki su oranı göreceli değer PPM veya mutlak değer aW olarak ifade edilir.

PPM: Yağ içindeki su kütlesi / Yağ KütlesiW(0...1 Arasıdır.): aW =1 ise Doymuş yağ oranını aW = 0 ise İdeal yağ oranını belirtmektedir. EE36 yağ içindeki nem ölçer tarnsmitteri daha çok Denizcilik sektörü ve Transformatör izolasyon yağları ve soğutma yağlarında kullanılmaktadır. E31 Nem Sıcaklık transmitteri, endsüstriyel uygulamalar için dizayn edilmiş olup son derece yüksek hassasiyet ve güvenilir bir ölçüm sağlamaktadır. -40...+180 derece gibi ağır fiziksel şartlarda dahi çalışabilmesi için üretilmiş bir üründür. EE31 Bağıl nem ve Sıcaklık ölçümü dışında, mutlak nem oranı, çiylenme noktası sıcaklığı, donma noktası sıcaklığı, spesifik entalpi, ıslak termometre sıcaklığı, su buharı kısmı basıncı ve karışım oranı gibi diğer alanlarda da ölçüm yapabilme özelliğine sahip bir şekilde üretilmiştir. EE575 Hava hız tansmitteri, yüksek hacimli uygulamalar için tasarlanmış bir üründür. Küçük tasarımı sebebi ile hemen hemen bütün uygulamalara monte edilebilir. Sıcak film anemometre prensibine dayanan yüksek kaliteli film sensör kullanımı nedeniyle yüksek hassasiyet ve kararlı bir ölçüm sağlamaktadır.


Bir diğer nem ölçer ürünü olan EE 160 Nem Sıcaklık Transmitteri özel HVAC uygulamaları için tasarlanmış bir üründür. Hava nemi ve sıcaklığını ölçmekte yüksek hassasiyete sahip olup son derece doğru ve güvenilir bir çaredir. Hususî tasarım muhafazası ile pislenme ve ıslanmaya karşı üstün koruma sağlar. EE160 Nem Sıcaklk transmitteri yeni teknoloji ile üretilen HCT01 sensörü ile kirlenmelere karşı direnç göstermekte böylece çok uzun zaman kalibrasyona ihtiyaç duymamaktadır. EE160 ± 2.5 % RH gibi yüksek bir hassasiyete sahiptir. Nem sıcaklı göstergeleri ise, ortamın nem ve sıcaklık oranlarını tespit eden ve hassas bir şekilde ölçüm yaparak, üzerindeki LCd ekranda gösteren yüksek kaliteye sahip Alman Menşei olan bir üründür. Tüm nem ölçer ve diğer kontrol ürünlerimiz, kalite ve verimlilik kontrolleri yapılarak satışa sunulmaktadır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
TEMSİLCİLİKLER

trigas

template

terracom

seko

asa

efc

DELEXEL

JİMEC

MNTEA

DİNEL

FAFNIR

HENKE

Facebooktwitterinstagram

icons8-pinterest-40 icons8-linkedin-circled-40 icons8-google-plus-40

rst-copyright